Z biblioteki szkolnej…

20 – 26 września 2020 r. -TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK (Banned Books Week)
Obchody TYGODNIA ZAKAZANYCH KSIĄŻEK zostały zainagurowane w Stanach Zjednoczonych, w latach 80 XX wieku, jako odpowiedź na próby cenzurowania książek w bibliotekach i szkołach.
W tym roku, z okazji obchodów Tygodnia Zakazanych Książek w bibliotece została przygotowana wystawa pt. „Kiedyś na liście ksiąg zakazanych – dzisiaj w bibliotece szkolnej”.
Na wystawie zostały zebrane książki, które są w bibliotece szkolnej, a kiedyś – z różnych względów – trafiły na listy książek zakazanych. Zapraszam 😊
Warto zobaczyć, jakiej wiedzy kiedyś ludzie się obawiali. Czego nie potrafili zrozumieć. Czego nie byli w stanie zaakceptować.
Mottem dla wystawy jest cytat z „Imienia róży” autorstwa Umberto Eco:
„Księgi nie po to są, by w nie wierzyć, lecz by poddawać je badaniu. Mając przed sobą księgę, nie powinniśmy zadawać sobie pytania, co ona zawiera, ale co chce powiedzieć”.

Tadeusz Brysz

Więcej wpisów od Tadeusz Brysz